انواع آنتن

معرفی انواع آنتن های تصویری

مقدمه :

آنتن یک تجهیز ارسال و دریافت امواج است. امواجی که از آنتن دستگاه فرستنده منتشر می شود بعد از پیمودن راه درازی ضعیف می شود، آنتن گیرنده این امواج ضعیف را می گیرد و به آمپلی فایر دستگاه می سپارد تا دوباره قوی شوند و به صورت صدا و تصویر و داده و … درآیند. در این مطلب انواع آنتن ها را بررسی می کنیم.

انواع آنتن ها

آنتن ها از نظر ساختار و نوع کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند،که درذیل به تعدادی از آنها اشاره شده است.

 • آنتن هرتز : آنتن هرتز در فاصله ای بالا واقع شده و ممکن است بطور افقی یا عمودی باشد و برای فرکانس های زیاد به کار می رود.
 • آنتن مارکنی :در این نوع آنتن، انتهای پایین مولد به زمین متصل است و سطح زمین بجای صحفه هادی به کار می رود.  طرز توزیع جریان  و ولتاژ برای فرکانس اصلی، چهل  برابر طول آنتن می باشد  و این  آنتن برای فرکانس های کم مورد استفاده قرار می گیرد.آنتن مارکنی در بعضی موارد ممکن است برای فرکانس های بالا به کار رود، مثل آنتن های ارتباطی هواپیما که در این حالت بدنه هواپیما بجای زمین عمل می کند.
 • آنتن شلاقی :معمولی ترین آنتنی است که در عملیات تاکتیکی برای ایجاد ارتباط در ساخت های نسبتاً کوچک بکار می رود. بیشتر آنتن های شلاقی طوری طراحی شده اند که در زمانی که مورد احتیاج نیستند با فشار جزیی، یک قسمت داخل قسمت دیگر قرار می گیرند. وقتی که آنتن های شلاقی در باند فرکانسی زیاد کار می کنند، طول آن ها معمولاً کسر کوچکی از طول موج می باشد و در این حالت باید یک  سیم پیچ به خاصیت القایی زیادی به کاربرده شود تا آنتن مزبور به حالت هماهنگی صحیح درآید.
 • آنتن لوزی (روبیک) :  این آنتن از چهار سیم ساخته شده است که به شکل لوزی متصل شده اند و موازی زمین قرار گرفته اند. با قرار دادن چرخ ها روی دکل های نگهدارنده، می توان ارتفاع آنتن را نسبت به زمین تغییر داد.منبع تغذیه در حالت فرستنده توسط خط انتقال متعادلی از یک سو به آنتن وصل می شود و مقاومت سوی دیگر را به گونه ای تنظیم می کنند که تنها موج رونده روی آنتن بوجود آید. توجه کنید که خط انتقال متعادل، خط انتقالی است که امپدانس در بازوی آن نسبت به زمین برابر باشد. در فضای آزاد حداکثر پرتو افکنی آنتن در امتداد قطر بزرگ لوزی صورت می گیرد و پلاریزسیون آن افقی است.این آنتن به علت سادگی طرح در فرستنده ها و گیرنده ها کاربرد زیادی داشته و به منظور ایجاد ارتباط در مسافت های زیاد و کار فرکانس های بالا به حد زیادی مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین این آنتن در ارتباطات منطقه به کار می رود. زیرا در باند وسیعی به کار رفته و نصب و نگهداری آن ساده تر از آنتن های دیگر می باشد عیب اصلی آن این است که احتیاج به یک زمین وسیع دارد.
 • آنتن ماکروویو :اصول اصلی کار این آنتن ها، کار کردن آنها در ناحیه ماکروویو( ۱۰۰-۳۰۰ MHZ) می  باشد. دو نوع از آنتن های ماکروویو عبارت اند از آنتن بوقی شکل و آنتن مخروطی.

 
انواع آنتن ها برای ارتباط ماهواره ای

 • آنتن های چهار گوش: آنتن های چهار گوش از روش منحصر به فردی جهت دریافت سیگنالها استفاده می کنند. اشکال خاص آن جابجایی و حمل و نقل و اختفای آنتن را ممکن ساخته و همچنین قدرت گیرندگی بالای آن مزید علت شده که اخیرا از این نوع آنتن ها استقبال شود .اندازه آن۵۰ در ۵۰ سانتی متر است و کارایی معادل دیش های ۶۰ سانتی دارد در ضمن آنتن چهار گوش همانند دیش های معمولی قابلیت دریافت سیگنالهای آنالوگ و دیجیتال را دارد.

 

 • آنتن SpaceLine Toroidal: ویژگی این دیش دریافت چند جهت با استفاده از یک دیش می باشد اندازه این دیش ۹۰ سانتی متر بوده و قابلیت دریافت همزمان ۵ جهت بر روی یک دیش می باشد حتی اگر فاصله بین دوجهت بیش از ۶۰ درجه باشد.

 

 • آنتن  Globesat Satellite Dish + Masth: این دیش فوق العاده قدرت مند بوده و به راحتی قابل نصب می باشد اندازه قطر آن ۵۷ سانتی متر است اما کارایی دیش های ۸۰ سانتی معمولی را دارد.

 

 • آنتن arcon sweety:  این آنتن بسیار کوچک و سبک میباشد و براحتی قابل حمل است اندازه قطر آن ۴۳ سانتی متر است ولی قابلیت های دیش های ۶۰ سانتی را دارامی باشد.

 

 • دیش مکعبی شکل: این دیش مخصوص ماهواره های دیجیتال می باشد و زیبایی و ظرافت خاصی در آن به کار رفته است و برای نصب در ایوانها و بالکنها بسیار مناسب است . ویژگی منحصربه فرد این دیش شکل مکعبی و جمع وجور آن است . همچنین محافظ استفاده شده در این دیش از خیس شدن و یا آسیب دیدن مبدل (lnb) جلوگیری می کند.
 • دیش به شکل چراغ معبر: یکی از ویژگی های این دیش رعایت اصل زیبایی شناسی و کوچک بودن آن است. این دیش به صورت چراغ های معبر طراحی شده که ضمن انجام کارهای یک دیش معمولی به عنوان وسیله ای برای تزیین معابر استفاده میگردد نور نئونی پر قدرتی دارد واندازه دیش داخل لامپ ۴۵ سانتی متر می باشد در عین حال در دریافت سیگنال فوق العاده قوی می باشد.

 

 • دیش لوله ای شکل LX2000 Pipe Antenna: این دیش انقلابی در صنعت آنتن های ماهواره ایجاد کرده و به زودی جایگزین آنتن های معمولی خواهد شد و در کشور هایی مثل ایران که محدودیت و ممنوعیت در استفاده از نصب آنتن و استفاده از ماهواره وجود دارد بسیار مفید و قابل استفاده خواهد بود زیرا بسیار جمع وجور و کوچک است. این دیش برروی میله های معمولی آنتن های تلوزیونی قابل نصب بوده ودر واقع این تمهید فوق العاده ای برای استفاده از دیش در کشورهایی که ممنوعیت وجود دارد می باشد.