انواع آنتن

معرفی انواع آنتن های تصویری

مقدمه :

آنتن یک تجهیز ارسال و دریافت امواج است. امواجی که از آنتن دستگاه فرستنده منتشر می شود بعد از پیمودن راه درازی ضعیف می شود، آنتن گیرنده این امواج ضعیف را می گیرد و به آمپلی فایر دستگاه می سپارد تا دوباره قوی شوند و به صورت صدا و تصویر و داده و … درآیند. در این مطلب انواع آنتن ها را بررسی می کنیم.

انواع آنتن ها

آنتن ها از نظر ساختار و نوع كاربرد به انواع مختلفي تقسيم مي شوند،كه درذيل به تعدادي از آنها اشاره شده است.

 • آنتن هرتز : آنتن هرتز در فاصله اي بالا واقع شده و ممكن است بطور افقي يا عمودي باشد و براي فركانس هاي زياد به كار مي رود.
 • آنتن ماركني :در اين نوع آنتن، انتهاي پايين مولد به زمين متصل است و سطح زمين بجاي صحفه هادي به كار مي رود.  طرز توزيع جريان  و ولتاژ براي فركانس اصلي، چهل  برابر طول آنتن مي باشد  و اين  آنتن براي فركانس هاي كم مورد استفاده قرار مي گيرد.آنتن ماركني در بعضي موارد ممكن است براي فركانس هاي بالا به كار رود، مثل آنتن هاي ارتباطي هواپيما كه در اين حالت بدنه هواپيما بجاي زمين عمل مي كند.
 • آنتن شلاقي :معمولي ترين آنتني است كه در عمليات تاكتيكي براي ايجاد ارتباط در ساخت هاي نسبتاً كوچک بكار مي رود. بيشتر آنتن هاي شلاقي طوري طراحي شده اند كه در زماني كه مورد احتياج نيستند با فشار جزيي، يك قسمت داخل قسمت ديگر قرار مي گيرند. وقتي كه آنتن هاي شلاقي در باند فركانسي زياد كار مي كنند، طول آن ها معمولاً كسر كوچكي از طول موج مي باشد و در اين حالت بايد يك  سيم پيچ به خاصيت القايي زيادي به كاربرده شود تا آنتن مزبور به حالت هماهنگي صحيح درآيد.
 • آنتن لوزی (روبیک) :  اين آنتن از چهار سيم ساخته شده است كه به شكل لوزي متصل شده اند و موازي زمين قرار گرفته اند. با قرار دادن چرخ ها روي دكل های نگهدارنده، مي توان ارتفاع آنتن را نسبت به زمين تغيير داد.منبع تغذيه در حالت فرستنده توسط خط انتقال متعادلي از يك سو به آنتن وصل مي شود و مقاومت سوي ديگر را به گونه اي تنظيم مي كنند كه تنها موج رونده روي آنتن بوجود آيد. توجه كنيد كه خط انتقال متعادل، خط انتقالي است كه امپدانس در بازوي آن نسبت به زمين برابر باشد. در فضاي آزاد حداكثر پرتو افكني آنتن در امتداد قطر بزرگ لوزي صورت مي گيرد و پلاريزسيون آن افقي است.اين آنتن به علت سادگي طرح در فرستنده ها و گيرنده ها كاربرد زيادي داشته و به منظور ايجاد ارتباط در مسافت هاي زياد و كار فركانس هاي بالا به حد زيادي مورد استفاده قرار مي گيرد.همچنين اين آنتن در ارتباطات منطقه به كار مي رود. زيرا در باند وسيعي به كار رفته و نصب و نگهداري آن ساده تر از آنتن هاي ديگر مي باشد عيب اصلي آن اين است كه احتياج به يك زمين وسيع دارد.
 • آنتن ماکروويو :اصول اصلي کار اين آنتن ها، کار کردن آنها در ناحيه ماکروويو( 100-300 MHZ) مي  باشد. دو نوع از آنتن هاي ماکروويو عبارت اند از آنتن بوقي شکل و آنتن مخروطي.

 
انواع آنتن ها برای ارتباط ماهواره ای

 • آنتن های چهار گوش: آنتن های چهار گوش از روش منحصر به فردی جهت دریافت سیگنالها استفاده می کنند. اشکال خاص آن جابجایی و حمل و نقل و اختفای آنتن را ممکن ساخته و همچنین قدرت گیرندگی بالای آن مزید علت شده که اخیرا از این نوع آنتن ها استقبال شود .اندازه آن۵۰ در ۵۰ سانتی متر است و کارایی معادل دیش های ۶۰ سانتی دارد در ضمن آنتن چهار گوش همانند دیش های معمولی قابلیت دریافت سیگنالهای آنالوگ و دیجیتال را دارد.

 

 • آنتن SpaceLine Toroidal: ویژگی این دیش دریافت چند جهت با استفاده از یک دیش می باشد اندازه این دیش ۹۰ سانتی متر بوده و قابلیت دریافت همزمان ۵ جهت بر روی یک دیش می باشد حتی اگر فاصله بین دوجهت بیش از ۶۰ درجه باشد.

 

 • آنتن  Globesat Satellite Dish + Masth: این دیش فوق العاده قدرت مند بوده و به راحتی قابل نصب می باشد اندازه قطر آن ۵۷ سانتی متر است اما کارایی دیش های ۸۰ سانتی معمولی را دارد.

 

 • آنتن arcon sweety:  این آنتن بسیار کوچک و سبک میباشد و براحتی قابل حمل است اندازه قطر آن ۴۳ سانتی متر است ولی قابلیت های دیش های ۶۰ سانتی را دارامی باشد.

 

 • دیش مکعبی شکل: این دیش مخصوص ماهواره های دیجیتال می باشد و زیبایی و ظرافت خاصی در آن به کار رفته است و برای نصب در ایوانها و بالکنها بسیار مناسب است . ویژگی منحصربه فرد این دیش شکل مکعبی و جمع وجور آن است . همچنین محافظ استفاده شده در این دیش از خیس شدن و یا آسیب دیدن مبدل (lnb) جلوگیری می کند.
 • دیش به شکل چراغ معبر: یکی از ویژگی های این دیش رعایت اصل زیبایی شناسی و کوچک بودن آن است. این دیش به صورت چراغ های معبر طراحی شده که ضمن انجام کارهای یک دیش معمولی به عنوان وسیله ای برای تزیین معابر استفاده میگردد نور نئونی پر قدرتی دارد واندازه دیش داخل لامپ ۴۵ سانتی متر می باشد در عین حال در دریافت سیگنال فوق العاده قوی می باشد.

 

 • دیش لوله ای شکل LX2000 Pipe Antenna: این دیش انقلابی در صنعت آنتن های ماهواره ایجاد کرده و به زودی جایگزین آنتن های معمولی خواهد شد و در کشور هایی مثل ایران که محدودیت و ممنوعیت در استفاده از نصب آنتن و استفاده از ماهواره وجود دارد بسیار مفید و قابل استفاده خواهد بود زیرا بسیار جمع وجور و کوچک است. این دیش برروی میله های معمولی آنتن های تلوزیونی قابل نصب بوده ودر واقع این تمهید فوق العاده ای برای استفاده از دیش در کشورهایی که ممنوعیت وجود دارد می باشد.