معرفی انواع دوربین مداربسته

دوربين مداربسته و انواع مختلف آن

مقدمه:

در اين مقاله سعي شده بطور ساده انواع پركاربرد دوربين مداربسته معرفي شود:

دوربین مدار بسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کند. کاربرد اصلی و عمده دوربین های مداربسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر می رود. کاربردهای پلیسی (در جلوگیری از ارتکاب جرایم)،صنعتی، نظامی، فضایی، کنترل ترافیک، امنیت تقل و انتقالات، ارتباطات ویدیویی و تصویر برداری نامحسوس از دیگر کاربردهای دوربین مدار بسته می باشد. در این مطلب ما قصد داریم انواع دوربین های مداربسته را معرفی کنیم.

انواع دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر

  • دوربین های سقفی یا دام (Dome)
  • دوربین های اسپید دام – دوربین های چرخشی (PTZ)
  • دوربین های صنعتی
  • دوربین های مینیاتوری
  • دوربین های مادون قرمز

دوربین های سقفی یا دام (Dome)

معنی لغوی کلمه دام(dome) ، گنبد است. در واقع دوربین دام به معنی دوربین گنبدی شکل می باشد. این دوربین ها بیشتر برای نصب بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است. صرف نظر از قابلیت دید در شب و یا نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربین های سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته می شود.

دوربین های اسپید دام – دوربین های چرخشی (PTZ)

دوربین های چرخشی یا speed dome و یا ptz به کلیه دوربین های مداربسته گفته می شود که قابلیت چرخش دوربین در جای خود به طور اتوماتیک یا بوسیله کنترل کننده را دارد. از این دوربین ها بیشتر در مواقعی استفاده می شود که نیاز است که فرد تصاویر دوربین مداربسته را همزمان نظارت کند. از این رو فرد می تواند با استفاده از قابلیت PTZ سیستم های مداربسته ، دوربین را به هر جهت که می خواهد بچرخاند و در هر جا که می خواهد زوم کند. دوربین های اسپید دام به دلیل اینکه روی آن موتوری تعبیه می شود، از قیمت بالاتری نسبت به سایر دوربین های مداربسته برخوردار هستند .
دوربین های صنعتی

استفاده از این دوربین ها برخلاف نامشان در بازار ایران، منحصر به مصارف صنعتی نیست. این دوربین ها که نام اصلیشان دوربین های بادی (body camera) می باشد دوربین های مکعب مستطیل شکلی هستند که معمولا قابلیت نصب لنز بصورت جداگانه روی آنها تعبیه شده است. از آنجا که سایر دوربین ها قابلیت سوار شدن لنز یا تعویض آن را ندارند از این دوربین ها بیشتر در جاهایی استفاده می شود که زوم یا فکوس مطلوب باشد. دوربین های صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

دوربین های مینیاتوری

دوربین های مینیاتوری یا mini camera همانگونه که از نامشان پیداست دوربین های مداربسته کوچک متداول در بازار هستند. از این دوربین ها بیشتر به عنوان دوربین های مخفی استفاده می شود. معمولا آنها را در جایی که می خواهند دوربین نامحسوس باشد بکار می گیرند.
دوربین های مادون قرمز یا IR

به کلیه دوربین ها که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می کنند دوربین های اینفرارد یا IR گفته می شود. معمولا تعدادی led در اطراف لنز این دوربین ها نصب شده و بوسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن می شوند. از این تکنولوژی بیشتر برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می شود.

انواع دوربین از نظر قاب و پوشش

  • دوربین های ضد آب
  • دوربین های مخفی

دوربین های ضد آب

به هر دوربین مداربسته ای که قاب آن طوری طراحی شده باشد که از نفوذ آب به آن جلوگیری کند دوربین های ضد آب می گویند. ممکن است خود لنز نیز ضد آب طراحی شود اما در بیشتر موارد این قاب دوربین است که به عنوان ضد آب شناخته می شود. دوربین هایی که در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند و یا اصطلاحا دوربین های out door می بایست از قاب های ضد آب استفاده کنند.
دوربین های مخفی

دوربین های مداربسته مخفی می توانند در هر شکل و اندازه وجود داشته باشند. از آنجا که استفاده از دوربین های مخفی کاملا ابتکاری می باشد می توان آنها را در هر جای ممکن جاسازی کرد. انواع پیش ساخته آنها در قاب های مختلفی مثل قاب زنگ ، ساعت دیواری ، پریز برق موجود است. معمولا از دوربین های مینیاتوری به عنوان دوربین های مخقی استفاده می شود.

شركت نورون مجري دوربين مداربسته و انتن مركزی در سراسر كشور

22200142

88270296