دي وي آر چيست ؟

آشنایی با دستگاه DVR و NVR

 مقدمه :

 در اين نوشتار  سعي شده شما را با نحونه علكرد دستگاه هاي ضبط دوربين مداربسته ( مبتدي و پيشرفته‌ ) اشنا كنيم.

DVR چیست؟

 

دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال Digital Video Recording  که به اختصار DVR نامیده می شود، بخشی ازتجهیزات سیستم مداربسته است که  مسئولیت ضبط و پخش دوربین های مدار بسته را بر عهده دارد. این سیستم قابلیت های فراوانی را برای دوربین ها فراهم می کند.

دی وی آر ها دارای تعداد محدودی ورودی و خروجی تصویر و صدا هستند و همین محدودیت آنها را دسته بندی کرده است. دی وی آر های با 4 ورودی تصویر را دی وی آر 4 کانال  می نامند. به همین ترتیب تعداد کانال ها می تواند 8 ، 16 و 32 باشد. دی وی آر های رایج در بازار از 32 کانال فراتر نمی روند.

انواع DVR

علاوه بر دسته بندی دی وی آر ها از نظر تعداد کانال که می توانند 4 کانال ، 8 کانال ، 16 کانال ، 32 کانال باشند ، dvr  های موجود در بازار به دو دسته کلی نیز تقسیم بندی می شوند:

  1. دی وی آر های استند الون (standalone)
  2. کارت دی وی آر

دی وی آر Standalone

سیستم دی وی آر مستقل از کامپیوتر را دی وی آر استندالون (Standalone DVR) می نامند. این دستگاه که معمولا در اندازه های متفاوتی در بازار موجود است بر حسب نیاز می تواند کوچک یا بزرگ و با قابلیت های متفاوت باشد. از آنجا که این سیستم بطور خاص برای ذخیره و کنترل دوربین های مداربسته طراحی شده است استفاده از آن در مقابل نوع کارت کامپیوتر دی وی آر ترجیح داده شده و توصیه می شود.

همانگونه که اشاره شد تعداد کانال dvr  ها از روی تعداد ورودی تصویر تعیین می شود حال آنکه دی وی آر ها می توانند دارای تعداد کانال متفاوت ورودی برای صدا باشند. در بازار این دستگاه ها ممکن است هیچ ورودی صدا نداشته باشند و یا یک یا چند ورودی صدا در آنها تعبیه شده باشد.

معمولا دستگاه های دی وی آر ، پورتی برایlan  شبکه دارند که به منظور ارتباط با شبکه داخلی یا اینترنت و بخصوص در  مبحث انتفال تصویر روی اینترنت استفاده می شود. دی وی آر هایی که ورودی صدا و پورت lan داشته باشند در بازار اصطلاحا فول آپشن (full option) نامیده می شوند.

 

 

کارت دی وی آر

کارت دی وی آر یک کارت کامپیوتری است که در دو حالت داخلی (اینترنال) یا خارجی (اکسترنال) بر روی کامپیوتر نصب می شود و در واقع رابط بین دوربین های مداربسته با سیستم کامپیوتر است. مابقی وظایف را کامپیوتر انجام می دهد. اطلاعات نیز درون کامپیوتر ذخیره می شود.

این سیستم بیشتر برای مصارف کوچک و استفاده های کوتاه مدت توصیه می شود. اشاره به این نکته که یک کامپیوتر را باید برای استفاده از این کارت در نظر گرفت ضمن اینکه برای کارایی و امنیت بیشتر می بایست از استفاده های دیگر با کامپیوتر پرهیز شود ازمواردی هستند که بازار را به استفاده از سیستم های Standalone سوق می دهد.

 

 

NVR چیست؟

دستگاه کنترل و ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه IP را Network Video Recording  یا به اختصار NVR می نامند. این دستگاه به منظور کنترل دوربین های شبکه طراحی شده و مدل های مختلف آن در اندازه های مختلف موجود است. این سیستم امکان کنترل دوربین های IP و ذخیره سازی تصاویر آنها را فراهم می کند.

وظایف عمده NVR ها همانند DVR ها بوده و قابلیت های نسبتا مشابهی را دارا می باشند. تفاوت آنها تنها در بکارگیری و نحوه ارتباطشان با دوربین هاست.

 

امکانات DVR

اوایل DVR ها تنها وظیفه ضبط تصاویر را بر عهده داشتند اما امروزه این امکان را دارد تا وظایف زیر را یکجا انجام دهد:

  • امکان ضبط تصاویر دوربین ها از طریق هارد دیسک
  • امکان نمایش تصاویر زنده دوربین های مداربسته به صورت دلخواه (چند تصویر در یک صفحه مانیتور)
  • امکان بازپخش تصاویر ضبط شده و پشتیبان گیری از تصاویر ضبط شده
  • امکان انجام تنظیمات دلخواه با توجه به نیاز های موجود
  • امکان آنالیز تصویر مانند حساسیت به حرکت (Motion Detector)
  • امکان انتقال تصاویر توسط اینترنت به هرجای دنیا
  • امکان ایجاد چندین فیلتر دیگر مثل تعیین محدودیت دسترسی برای افراد مختلف، تنظیمات اضافه بر روی تصویر ضبط شده و …

شركت نورون مجري دوربين مداربسته  و تجهيزات وابسته در سراسر كشور

22200142

88270296