نصب دوربين مداربسته در آسانسور

چگونه دوربين مداربسته در اسانسور نصب كنيم ؟

مقدمه :

اسانسور ساختمانها يكي از راههاي متداول دسترسي به طبقات مختلف آن است و به همين دليل نصب دوربين مداربسته در داخل اتاقك ان از اهميت ويزه اي برخوردار است.

وجود سيستم نظارت تصويري در داخل اتاقك اسانسور علاوه بر نظارت ير محيط داخل ان و كاهش مشكلات احتمالي در اين محيط بسته، مي تواند براي نظارت به دسترسي افراد مختلف به طبقات مختلف نيز مورد استفاده قرار گيرد.

استفاده از دوربين مداربسته در اسانسور ساختمانهاي مسكوني، ادارات، هتلها و … مي تواند امنيت محيط را بالا برده و حتي در صورت بروز مشكلي در انجا، جهت پيگيري هاي بعدي مورد استفاده قرار گيرد.

انواع دوربين مداربسته مورد استفاده در اسانسور :

نصب دوربين مداربسته و سيستم نظارت تصويري در اسانسور كار زمانبر و پيچيده اي است . در اين مكان مي توان از سيستم هاي مداربسته مختلف استفاده كرد.

بسته به نياز مي توان از يكي از سيستم هاي مداربسته انالوگ، HD و يا شبكه استفاده كرد.

بعضي از اسانسورها داراي محلي از پيش طراحي شده در كابين براي نصب دوربين مداربسته توكار در كابين هستند. اين نوع دوربينهاي مداربسته معمولا در ديواره اسانسور و بالاتر از دكمه هاي طبقات قرار مي گيرند.

در دوربين هاي توكار فقط لنز دوربين مداربسته توسط كاربر قابل مشاهده است و از يك پوشش نشكن براي محافظت از لنز استفاده مي شود البته اگر فضايي هم جهت نصب دوربين تو كار درنظر گرفته نشده باشد، باز هم ميتوان از دوربين مداربسته توكار با محفظه نگدارنده در سقف يا ديواره اسانسور استفاده كرد. از جمله انواع ديگر دوربينهاي مداربسته ديگري كه در اسانسور نصب مي شود، دوربين مداربسته سه3 گوش مخصوص اسانسور، دوربين مداربسته دام، مكعبي و دوربين مينياتوري است.

البته بايد توجه داشت دوربين به نحوي نصب گردد كه افراد كمترين دسترسي را به ان داشته باشند تا احتمال سرقت و قطعي ان به حداقل برسد.

نكته ديگري كه بايد به ان توجه داشت اين است كه دوربين مداربسته اسانسور بايد داراي لنز وايد باشد تا بتواند تمام اتاق اسانسور را پوشش دهد.

روش نصب دوربين مداربسته در اسانسور :

به روش هاي مختلفي ميتوان براي نصب دوربين مداربسته و اتقال تصوير ان به دستگاه DVR اقدام نمود. بطور كلي به 2 روش كابلي و بيسيم ميتوان اين انتقال تصوير را انجام داد. براي تامين برق دوربين مداربسته ميتوان از برق خود اتاقك اسانسور استفاده كرد.

نصب دوربين مداربسته در اتاقك اسانسور با استفاده از كابل :

بسته به نوع سيستم مدار بسته مي توان از 2 نوع كابل كواكسيال يا شبكه براي انتقال تصوير دوربين مداربسته استفاده كرد.طول كابل بايد به اندازه طول حركت اسانسور باشد و مي توان جهت باز و جمع شدن بهتر سيم، از سيم جمع كن استفاده كرد.

البته عيب اين روش اين است كه در اين روش نويز بسيار خواهد بود.

بسته به محل قرار گيري DVR مي توان از يكي از 3 روش زير جهت كابل كشي دوربين استفاده كرد :

1- قرار دادن كابل تصوير در بالاي اسانسور :

در صورتي كه دستگاه DVR در اتاق اسانسور  قرار داشته باشد از اين روش استفاده مي شود. در اين روش برخي كابل انتقال تصوير را توسط بست به كابل تراول خود اسانسور متصل ميكنند. در اين روش احتمال قطعي و فرسودگي زود هنگام كابل وجود دارد.

2- قرار دادن كابل انتقال تصوير زيراسانسور :

در اين روش كابل از كنار اسانسور به سقف اسانسور انتقال پيدا مي كند و به دوربين مداربسته متصل مي شود. كابل با حركت رو به بالا از قسمت چاله اسانسور به بالا رفته و هنگام پايين امدن در پايين چاله جمع مي شود. اين روش معايب روش قبلي را ندارد.

3- استفاده از تراول اسانسور :

كابل تراول اسانسور وظيفه انتقال سيگنالها را به اتاق اسانسور به عهده دارند. مي توان از پورت هاي خالي اين كابل جهت انتقال تصوير دوربين  به خارج از اتاقك اسانسور  استفاده نمود

نصب دوربين مداربسته در اسانسور توسط فرستنده گيرنده بيسيم :

راه ديگر انتقال تصوير به دستگاه  ضيط تصاوير استفاده از گيرنده و فرستنده بيسيم ( ترانسيميتر و رسيور )است. در اين روش دوربين مداربسته توسط كابل به دستگاه فرستنده بيسيم در زير اتاقك اسانسور  متصل ميشود. دستگاه فرستنده سيگنال را به دستگاه گيرنده كه در چاله اسانسور نصب شده مي فرستد سپس توسط كابل به دستگاه ضبط كننده منتقل مي شود. قسمت گيرنده و فرستنده بيسيم ( ترانسيميتر و رسيور ) بسيار حساس هستند لذا بايد از برند و كيفيت مطلوب استفاده كرد.

نصب دوربين مداربسته شبكه در اسانسور توسط اتصال p2p :

روش ديگر انتقال تصوير دوربين  اتاقك اسانسور، استفاده از انتن وايرلس point yo point  است كه كاربرد ان بيشتر در ساختمان هاي بلند مرتبه است. در اين روش يك راديو وايرلس در زير اتاقك اسانسور نصب مي شود و راديوي ديگر در چاله اسانسور، رو به هم و به صورت p2p نصب مي شود. تجهيزات هرقسمت توسط كابل LAN به يكديگر اتصال دارند.

استفاده از دوربين مداربسته بيسيم تحت شبكه :

راه ديگرنصب دوربين مداربسته در اتاقك اسانسور استفاده از دوربين IP با قابليت WIFI است. اين روش در ساختمانهاي كوچك كاربرد دارد زيرا برد WIFI كم است و بستكي به مودم يا روتر  آن دارد.

پردازش سيگنال نورون داراي مجوز از وزارت صنايع و معادن

دوربين مداربسته انتن مركزي

222000142

88270296