نصب دوربین مداربسته در آسانسور

چگونه دوربین مداربسته در اسانسور نصب کنیم ؟

مقدمه :

اسانسور ساختمانها یکی از راههای متداول دسترسی به طبقات مختلف آن است و به همین دلیل نصب دوربین مداربسته در داخل اتاقک ان از اهمیت ویزه ای برخوردار است.

وجود سیستم نظارت تصویری در داخل اتاقک اسانسور علاوه بر نظارت یر محیط داخل ان و کاهش مشکلات احتمالی در این محیط بسته، می تواند برای نظارت به دسترسی افراد مختلف به طبقات مختلف نیز مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از دوربین مداربسته در اسانسور ساختمانهای مسکونی، ادارات، هتلها و … می تواند امنیت محیط را بالا برده و حتی در صورت بروز مشکلی در انجا، جهت پیگیری های بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

انواع دوربین مداربسته مورد استفاده در اسانسور :

نصب دوربین مداربسته و سیستم نظارت تصویری در اسانسور کار زمانبر و پیچیده ای است . در این مکان می توان از سیستم های مداربسته مختلف استفاده کرد.

بسته به نیاز می توان از یکی از سیستم های مداربسته انالوگ، HD و یا شبکه استفاده کرد.

بعضی از اسانسورها دارای محلی از پیش طراحی شده در کابین برای نصب دوربین مداربسته توکار در کابین هستند. این نوع دوربینهای مداربسته معمولا در دیواره اسانسور و بالاتر از دکمه های طبقات قرار می گیرند.

در دوربین های توکار فقط لنز دوربین مداربسته توسط کاربر قابل مشاهده است و از یک پوشش نشکن برای محافظت از لنز استفاده می شود البته اگر فضایی هم جهت نصب دوربین تو کار درنظر گرفته نشده باشد، باز هم میتوان از دوربین مداربسته توکار با محفظه نگدارنده در سقف یا دیواره اسانسور استفاده کرد. از جمله انواع دیگر دوربینهای مداربسته دیگری که در اسانسور نصب می شود، دوربین مداربسته سه۳ گوش مخصوص اسانسور، دوربین مداربسته دام، مکعبی و دوربین مینیاتوری است.

البته باید توجه داشت دوربین به نحوی نصب گردد که افراد کمترین دسترسی را به ان داشته باشند تا احتمال سرقت و قطعی ان به حداقل برسد.

نکته دیگری که باید به ان توجه داشت این است که دوربین مداربسته اسانسور باید دارای لنز واید باشد تا بتواند تمام اتاق اسانسور را پوشش دهد.

روش نصب دوربین مداربسته در اسانسور :

به روش های مختلفی میتوان برای نصب دوربین مداربسته و اتقال تصویر ان به دستگاه DVR اقدام نمود. بطور کلی به ۲ روش کابلی و بیسیم میتوان این انتقال تصویر را انجام داد. برای تامین برق دوربین مداربسته میتوان از برق خود اتاقک اسانسور استفاده کرد.

نصب دوربین مداربسته در اتاقک اسانسور با استفاده از کابل :

بسته به نوع سیستم مدار بسته می توان از ۲ نوع کابل کواکسیال یا شبکه برای انتقال تصویر دوربین مداربسته استفاده کرد.طول کابل باید به اندازه طول حرکت اسانسور باشد و می توان جهت باز و جمع شدن بهتر سیم، از سیم جمع کن استفاده کرد.

البته عیب این روش این است که در این روش نویز بسیار خواهد بود.

بسته به محل قرار گیری DVR می توان از یکی از ۳ روش زیر جهت کابل کشی دوربین استفاده کرد :

۱- قرار دادن کابل تصویر در بالای اسانسور :

در صورتی که دستگاه DVR در اتاق اسانسور  قرار داشته باشد از این روش استفاده می شود. در این روش برخی کابل انتقال تصویر را توسط بست به کابل تراول خود اسانسور متصل میکنند. در این روش احتمال قطعی و فرسودگی زود هنگام کابل وجود دارد.

۲- قرار دادن کابل انتقال تصویر زیراسانسور :

در این روش کابل از کنار اسانسور به سقف اسانسور انتقال پیدا می کند و به دوربین مداربسته متصل می شود. کابل با حرکت رو به بالا از قسمت چاله اسانسور به بالا رفته و هنگام پایین امدن در پایین چاله جمع می شود. این روش معایب روش قبلی را ندارد.

۳- استفاده از تراول اسانسور :

کابل تراول اسانسور وظیفه انتقال سیگنالها را به اتاق اسانسور به عهده دارند. می توان از پورت های خالی این کابل جهت انتقال تصویر دوربین  به خارج از اتاقک اسانسور  استفاده نمود

نصب دوربین مداربسته در اسانسور توسط فرستنده گیرنده بیسیم :

راه دیگر انتقال تصویر به دستگاه  ضیط تصاویر استفاده از گیرنده و فرستنده بیسیم ( ترانسیمیتر و رسیور )است. در این روش دوربین مداربسته توسط کابل به دستگاه فرستنده بیسیم در زیر اتاقک اسانسور  متصل میشود. دستگاه فرستنده سیگنال را به دستگاه گیرنده که در چاله اسانسور نصب شده می فرستد سپس توسط کابل به دستگاه ضبط کننده منتقل می شود. قسمت گیرنده و فرستنده بیسیم ( ترانسیمیتر و رسیور ) بسیار حساس هستند لذا باید از برند و کیفیت مطلوب استفاده کرد.

نصب دوربین مداربسته شبکه در اسانسور توسط اتصال p2p :

روش دیگر انتقال تصویر دوربین  اتاقک اسانسور، استفاده از انتن وایرلس point yo point  است که کاربرد ان بیشتر در ساختمان های بلند مرتبه است. در این روش یک رادیو وایرلس در زیر اتاقک اسانسور نصب می شود و رادیوی دیگر در چاله اسانسور، رو به هم و به صورت p2p نصب می شود. تجهیزات هرقسمت توسط کابل LAN به یکدیگر اتصال دارند.

استفاده از دوربین مداربسته بیسیم تحت شبکه :

راه دیگرنصب دوربین مداربسته در اتاقک اسانسور استفاده از دوربین IP با قابلیت WIFI است. این روش در ساختمانهای کوچک کاربرد دارد زیرا برد WIFI کم است و بستکی به مودم یا روتر  آن دارد.

پردازش سیگنال نورون دارای مجوز از وزارت صنایع و معادن

دوربین مداربسته انتن مرکزی

۲۲۲۰۰۰۱۴۲

۸۸۲۷۰۲۹۶