عیب یابی دوربین مداربسته

عیب یابی و تعمیر دوربین های مداربسته :

مقدمه :

در این مقاله به نکات کلیدی در مورد عیب یابی و تعمیر سیستم های مداربسته می پردازیم.

قبل از هر چیز لازم به ذکر است که به همراه داشتن ابزار مناسب چه در نصب و چه در زمان عیب یابی تنها برای سهولت و انجام کار به شکل استاندارد می باشد.

به همراه داشتن یک دوربین مدار بسته سالم جهت تست و یا یک دستگاه پخش تصویر و همچنین مانیتور کوچک با ورودی BNC جدای از ابزار آلات واجب اصلی، بسیار در رفع اشکال سیستم به شما کمک خواهد کرد.

یکی از بهترین و مهم ترین ابزار تست و بررسی در سیستم های مداربسته اهم متر(مولتی متر) دیجیتال می باشد.

در هنگام قطع تصاویر چه باید کرد؟

اولین حرکت، اطمینان از وجود برق در دوربین ها می باشد، به این شکل که اگر دوربین ها دارای چراغ هستند (معمولا در پشت دوربین های صنعتی چراغ وجود دارد) که اگر روشن باشد نشانه وجود برق است و یا اگر دوربین ها ، دید در شب باشند، به راحتی دو دست خود را جلوی دوربین گرفته و محیط تصویربرداری را تاریک می کنیم. همچنین می توان انگشت خود را روی سنسور موجود که در بین لامپ های ریز روی دوربین قرار دارد، نگه داشت تا دوربین به حالت شب سوییچ کند. با تاریک کردن محیط تصویر دوربین لامپ های مادون قرمز آن باید روشن شود در غیر اینصورت برق قطع است.

در مرحله بعد، قبل از انجام هرگونه تست به وسیله اهم متر کابل های برق را برای وجود اتصالی تست کنید. توجه کنید که تست اتصالی برای کابل برق فقط و فقط در حالتی است که برق شما 12 ولت است یعنی برق 220 را به آداپتور های تعبیه شده در نزدیکی دوربین نداده باشید و حتما از تغذیه مرکزی استفاده کرده باشید.

اگر از تغذیه مرکزی استفاده می کنید و نتیجه بررسی ها عدم وجود برق، در دوربین ها بود، با اهم متر خروجی برق دوازده ولت آداپتور مرکزی را چک کنید. برای این کار باید اهم متر را روی حالت DC قرار دهید و اگر اهم متر شما بر اساس اعداد مقیاس بندی شده است، آن را روی 200 قرار دهید که مقیاس عددی آن 00/0 می شود. سپس یک سر سوزن مشکی رنگ اهم متر را روی پیچ خروجی منفی و سوزن قرمز رنگ را روی پیچ مثبت قرار دهید اگر عددی که روی صفحه اهم متر نمایش داده می شود، به صورت منفی بود ، یعنی منفی و مثبت شما جا به جاست. پس از نمایش عدد مورد نظر که نشان دهنده خروجی ولت است، بین 11/20 تا 14 ولت بود، آداپتور مرکزی شما به درستی کار می کند ، اگر عدد نمایش داده شده از 11/20 کمتر بود بدانید که آداپتور مرکزی باید تعویض شود و یا عدد شما از 14 بیشتر بود متاسفانه احتمال سوختگی دوربین ها بسیار زیاد می باشد. حالت بعدی هم ممکن است که عدد معادل صفر باشد و یا تغییری نکند.

پس حتما یکی از این 3 نتیجه را خواهید گرفت:

حالت اول: آداپتور مرکزی شما سالم است. باید به سراغ مسیر عبور کابل برق از شروع تا پایان که به فیش DC دوربین می رسید بروید و آن را بررسی کنید.

حالت دوم: ولتاژ خروجی آداپتور مرکزی شما  بالاست و متاسفانه دوربین ها از بین رفته اند. می توانید به تعمییر کاران مجاز و در صورت وجود گارانتی آن را تحویل شرکت گارانتی دهید.

حالت سوم: اگر عدد روی صفحه نمایش اهم متر ، صفر است، یا هنگام اتصال به پیچ های خروجی ولتاژ آداپتور، عدد تغییری نمی کند، باید به سراغ ورودی برق 220 بروید، بعد از این کار تنها دو حالت وجود دارد. اول اینکه آداپتور برق 220 دارد ولی خروجی نمی دهد که تکلیف مشخص است و باید تعویض شود. دوم این است که ورودی برق 220 آداپتور قطع است یا به عبارتی آداپتور خاموش است.

اگر بررسی های فوق که مربوط به قسمت برقی دوربین ها می باشد، به درستی کار کند، به سراغ قسمت تصویر دوربین ها می رویم.

 

برای شروع ابتدا به پشت DVR مراجعه کنید. با لمس BNCها و حرکت دادن آنها به نمایشگر دوربین ها نگاه کنید. در این حالت دو اتفاق می افتد:

حالت اول : معمول ترین اتفاق در تکان دادن فیش های BNC پشت دستگاه ، پرپر زدن تصویر و یا آمدن و رفتن تصویر مربوطه می باشد که با تعویض فیش مشکل به کلی برطرف می شود.

حالت دوم : دوم این است که در تصویر چیزی تغییر نمی کند و این موضوع به این معناست که ایراد به وجود آمده مربوط به این قسمت نیست.

قدم بعد برای عیب یابی تست کابل تصویر است :

در این قسمت تنها راه برای بررسی و پی بردن به اتصال و پارگی احتمالی کابل ها، باز هم استفاده از اهم متر دیجیتال می باشد.

ابتدا فیش BNC را از پشت دستگاه جدا کنید. سپس اهم متر را روشن کرده و روی حالت بوق (buzzer) قرار می دهیم.

حالا یک سر سوزن اهم متر را به بدنه فیش BNC و سر دیگر سوزن را به مغزی فیش می چسبانیم. بر اثر انجام این کار طبیعتا اهم متر یا بوق می زند یا نمی زند. اگر اهم متر بوق نزد یعنی اتصالی وجود ندارد اما این بدین معنا نیست که کابل حتما سالم است، چون اگر کابل پاره هم شده باشد باز هم اهم متر بوق نخواهد زد. وقتی اهم متر بوق بزند یعنی اتصالی وجود دارد.یعنی شیلد به مغزی چسبیده است و یا سوکت BNC اتصالی دارد که با نگاهی ساده میتوان به اتصالی فیش پی برد و در صورت وجود آن را درست کرد.

اما در صورت سالم بودن فیش باید به سراغ سر دیگر کابل که فیش BNC آن به دوربین متصل است، بروید. در این مرحله نیز، باید از سالم بودن فیش اطمینان پیدا کرد. اگر فیش سالم باشد و اهم متر همچنان بوق بزند، بدترین حالت عیب در سیستم به وجود آمده است. بدترین حالت، به معنای اقتصادی و ضرر مالی و هزینه ای نیست بلکه یعنی سختی کار برای پیدا کردن قسمت اتصالی است، چون ممکن است در طول مسیر هر کجا این اتفاق رخ داده باشد. پس باید به دقت کل مسیر را بررسی کرد.

پردازش سیگنال نورون (شركت نورون )

داراي مجوز از وزارت صنايع و معادن

مجری بزرگترین پروژه های دوربین مدار بسته آنتن مركزی

22200142

88270296