راهنمای خريد و نگهداری هارد دیسك

انتخاب ومراقبت ازهاردديسك دوربين مداربسته

مراقبت از هارد دیسک :

 

از بین رفتن هارد دیسک یا به اصطلاح سوختن حافظه می تواند قوی ترین و پیشرفته ترین دستگاه های نظارت تصویری را هم بلا استفاده کند. اگر هارد دیسک کاملا از کار بیافتد، نه می توانیم داده ای ذخیره کنیم و نه میتوانیم فایل های ویدﺋویی را ریکاوری کنیم.

یکی از عوامل اصلی در از کار افتادن هارد دیسک ها، انتخاب هارد دیسک اشتباه برای پروژه نظارت تصویری است. مشتریان هنوز خیلی روی قیمت حساسند و نمی توانند بین هارد دیسک مناسب و قیمت کمتر، گزینه اول را انتخاب کنند.

سیستم های نظارت تصویری با یک هارد دیسک معمولا می توانند تا حداکثر 16 دوربین مداربسته را پوشش دهند. نسل جدید هاد دیسک ها می توانند دوربین های مداربسته با رزولوشن بسیار بالا و تعداد بیشتری از دوربین های مداربسته را در حجم های بالای ذخیره سازی با امکان ضبط مداوم پشتیبانی کنند. در سیستم هایی مثل فروشگاه های زنجیره ای کوچک یک NVR یا DVR با 8 یا 16 کانال استفاده می شود. مدت زمان مورد نیاز برای آرشیو ویدﺋو ها به صورت عادی تقریبا دو هفته تا یک ماه است و نیاز بالایی به ضبط ویدﺋوهایی با دقت و رزولوشن بالا مثل پروژه های عظیم نخواهیم داشت. در این موارد یک هارد دیسک با حجم متداول و ابتدایی مخصوص ضبط ویدﺋویی سیستم نظارت تصویری می تواند به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.

در پروژه های عظیم و پیشرفته تر مثل پروژه نظارت تصویری شهری که هزاران دوربین مداربسته تحت شبکه به یک مرکز کنترل ویژه متصل می شوند، راهکار ذخیره سازی پیشرفته تری برای پشتیبانی از این حجم جریان ویدﺋویی دریافتی از هزاران دوربین های مداربسته پیشرفته نیاز خواهد بود.در این موارد باید از هارددیسک های متعددی با ظرفیت بسیار بالا و قابلیت های پیشرفته تر و اختصاصی استفاده کنید.

یکی از مدیران شرکت سیگیت عنوان کرد که از کار افتادگی هارد دیسک ها در سیستم های نظارت تصویری مورد رایجی است. علت از کار افتادگی هارد دیسک ها اغلب می تواند به عواملی مثل مشکل سیستم پاور تامین برق مربوط شود. پاورهای کامپیوتر هم در مدل های مختلفی برای سیستم های متفاوت طراحی شده اند حال آنکه پاورهای دستگاه های نظارت تصویری هم همین طور هستند. بعضی موارد پاوری که برای DVR استفاده می شود بسیار ضعیف است و نمی تواند بیش از یک هارد دیسک را هم پشتیبانی نماید. ایشان در این باره توصیه کرد از پاورها و منبع تغذیه ای با جریان الکتریکی 3 آمپر استفاده کنید تا اطمینان داشته باشید می تواند توان الکتریکی کافی برای هارد دیسکها را نیز تامین نماید. بعضی از DVR های ارزان قیمت هم که از پاورهای 2 آمپر استفاده می کنند که نمی تواند 3 هارد دیسک را پشتیبانی کنند و معمولا دچار مشکل تامین برق هستند. اما پی بردن به این مشکل برای کاربران سخت است و مشکل را اغلب از هارددیسک ها می بینند.

بعلاوه باید هر سال یک سری بهینه سازی و نظافت روی DVR ها انجام شود. باید DVR را باز کنید و با فرچه ای کامل گرد و غبار جمع شده در دستگاه را خارج کنید تا سیستم خنک تر و راحت ترکار کند و خطر از کارافتادگی به دلیل افزایش الکتریسیته ساکن یا زنگ زدگی دستگاه کاهش یابد.

DVR های ارزان قیمت از چیپ ست های SOC با معماری arm based استفاده می کنند که نمی تواند جریان تصویری با تعداد فریم های بالا را پشتیبانی و ذخیره کنند و به همین دلیل با مشکلات ضبط یا از دست رفتن فریم های تصویری روبه رو خواهید شد. بعضی مواقع هم حافظه روی بورد دوربین مداربسته نمی تواند در حداکثر سرعت ضبط فریم ها داده ها را به هارد دیسک ارسال نماید و نتیجه تمام این کم کاری ها کاهش یا از بین رفتن فریم های تصویری دوربین مداربسته خواهد شد.

پردازش سيگنال نورون

تهيه و توزيع تجهيزات جانبي دوربين مدار بسته