دوربین مداربسته AHD چیست ؟

دوربین مداربسته AHD چیست ؟

مقدمه :

 

اصطلاح انگلیسی Analog High Definition CCTV به معنای دوربین مدار بسته آنالوگ بارزولوشن بالا می باشد، به اختصار AHD یا AHD CCTV خوانده می شود.
یکی از بزرگترین نقاط ضعف دوربین های آنالوگ سنتی (دوربین آنالوگ تیوی لاینی) رزولوشن تصویر بود و تکنولوژی های جدیدی در سیستم های مداربسته آنالوگ برای جبران این نقطه ضعف ایجاد شدند که تکنولوژی AHD یکی از آنها است.

 نحوه کار تکنولوژی AHD :

انتقال تصاویر بر مبنای سیستم های تلویزیونی دیجیتال (DTV) در دوربین های مداربسته اساس کارتکنولوژی AHD می باشد. نوع کد گذاری، امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر، در این تکنولوژی که اطلاعات در آن همچنان به صورت آنالوگ انتقال پیدا می کنند را ایجاد می کند که در نتیجه آن، شاهد گرفتن تصاویر با روزولشن بالاتر خواهیم بود. چیپ AHD TX وظیفه کد گذاری دوربین را برعهدهدارد. کد گذاری اطلاعات دیجیتال دریافتی از دوربین به صورت AHD، وظیفه این چیپ می باشد. همچنین چیپ AHD RX در سمت DVR اطلاعات کد گذاری شده دریافتی را مجدد به صورت دیجیتال برای ضبط تبدیل می کند.

رزولوشن تصویر در دوربین های مدار بسته AHD :

در نسل اول دوربین های AHD ، تنها دوربین هایی با رزولوشن 1 مگاپیکسل تولید می شدند، اما امکان تولید دوربین های AHD با روزولشن تا 4  مگاپیکسل در نسل دوم این تکنولوژی ایجاد شد لذا رزوليشن دوربين هاي AHD از 1 مگا پيكسل تا 4 مگا پيكسل متفاوت است كه بسته به نوي كاربرد انواع بسيار متفاوتي دارند.

کابل مورد استفاده و محدودیت طول کابل کشی :

محدودیت و حساسیت پایین در رابطه با طول و کیفیت کابل مصرفی، یکی از بزرگترین نقاط قوت دوربین های AHD می باشد. امکان انتقال سیگنال دوربین AHD تا 100متری به راحتی با استفاده از کابل های RG59 عادی میسر است. می توان با استفاده از کابل RG60 این مسافت را به 1777 متر نیز رسانید. همچنین تکنولوژی AHD حساسیت بسیار کمی نسبت به کیفیت کابل مصرفی دارد .

امکان نصب دوربین های تیوی لاینی به DVR های AHD :

پشتیبانی اکثر DVR های AHD از دوربین های تیوی لاینی وجود دارد. در بیشتر موارد حتی دوربین های تحت شبکه نیز در تعداد و رزولوشن محدود توسط این دستگاه ها پشتیبانی می شود. توجه داشته باشید که امکان پشتیبانی از دوربین های HDSDI ، HDTVI و HDCVI در برخي DVR های AHD نيز وجود دارند.

 قیمت و هزینه دوربین های AHD در مقایسه با دوربین های شبکه :

دوربین های AHD بسیار مقرون به صرفه هستند. قیمت این تجهیزات به دستگاه های آنالوگ، بیشتر نزدیک است تا دوربین های شبکه. این موضوع استفاده روز به روز کمتر از دوربین های آنالوگ سنتی را منجر شده است.

پردازش سيگنال نورون ( شركت نورون )

مجري بزرگترين پروژه هاي دوربين مداربسته و آنتن مركزي در سراسر كشور

داراي مجوز از وزارت صنايع

22200142

88270296