انواع كابل های دوربین مدار بسته

معرفی کابل های شبکه دوربین مدار بسته :

مقدمه :

 در زير انواع كابل شبكه كه در دوربين هاي IP آی پی كاربرد دارد را بررسي ميكنيم

کابل های شبکه Cat 5e ، Cat 6a و Cat 7a در راه اندازی دوربین های مداربسته:

کابل های Cat 5e ، Cat 6a رایجترین کابل های UTP شبکه مورد استفاده امروزی هستند و کابل های Cat 7 هنوز جزء انتخاب های گران قیمت و ویژه بازار به حساب می آیند. Cat 7 با برقراری اتصالات با پهنای باند فوق العاده بالا تنها در صورتی که امکان استفاده از فیبر نوری میسر نباشد می تواند گزینه خرید باشد . تمام این سه نوع کابل شبکه دارای ساختاری ساده بوده و از 4 جفت سیم مسی تابیده شده به یکدیگر در زیر پوشش پلاستیکی می باشند.

تفاوت های اصلی این سه نوع کابل در زیر آورده شده است:

Cat 5e : این کابل ها از فرکانس حداکثر 100 مگا هرتز برخوردارند. بیشترین مورد استفاده از این کابل ها به شبکه هایی با عنوان Fast Ethernet برمی گردد.

Cat 6a : این کابل ها با حداکثر فرکانس کاری 500 مگا هرتز قادر به انتقال سیگنال ها هستند. طیف متنوعی از شبکه های گیگا بیتی برای استفاده از مزیت این کابل ها به وجود آمدند تا با استفاده از تنها 2 جفت سیم با سرعت گیگا بیتی بتوانند شبکه ای با پهنای باند 10 گیگابیت را شکل دهند. Cat 6a از سیم رسانای 23AWG استفاده می کند که انعطاف کمتری داشته و به دلیل داشتن قطر مقطع بیشتر نیاز به مراقبت بیشتری د نصب و راه اندازی دارد.

Cat 7a : این کابل ها حتی نسبت به کابل های Cat 6a بسیار سریعتر هستند. و با حداکثر فرکانس عملیاتی 1000 مگاهرتز یا 1 گیگا هرتز قادر به انتقال سیگنال خواهند بود. از آنجاییکه ابعاد رشته سیم های کابل Cat 7a نسبت به Cat 6a تغییر نکرده اند، علت سریع تر بودن فرکانس عملیاتی در Cat 7a به ویژگی نوع تابیده شدن دقیق و الزام پیچیدن مجزای هر زوج سیم در یک پوشش مجزا بر می گردد. خروجی یا توان هدایت کابل Cat 7a همانند Cat 6a برابر با 10 گیگا بیت بوده و این حجم پهنای باند بالا عملا در کاربردهای رایج در سیستم های نظارت تصویری نیاز نیست و برای ارتباط بین دوربین های مداربسته و سوﺋیچ شبکه به هیچ عنوان به این حجم پهنای باند نیاز نخواهیم داشت.

 

در کنار ویژگی های فیزیکی، پارامترهای کلیدی دیگری هم هستند که می تواند در عمل بر روی کارکرد کابل ها تاثیر بگذارد. شرایطی مثل تداخل Crosstalk ( تداخل مغناطیسی بر اثر عبور جریان داخل سیم ها)، Attenuation ( افت سیگنالها در مسافت بالا) و افت برگشت سیگنال ( افت قدرت سیگنال ها در سیگنال های برگشتی ) نیز می تواند بر روی شبکه موثر باشند. Cat 7a و Cat 6a هم پارامترهای موثری دارند که در Cat 5e مشابه آنها دیده نمی شود ولی مشکلات پیرامون تداخل کمتری نسبت به Cat 5e خواهید داشت. این عوامل با افزایش میزان پهنای باند شبکه دوربین مداربسته ترکیب شده شدت می یابند و باعث می شود در عمل کابل های بهتر مثل Cat 6a و در آخر Cat 7a عملکرد بهتری داشته باشند.

شركت نورون

پردازش سيگنال نورون

مورد تاييد وزارت صنعت و معدن

داراي نماد اعتماد الكترونيكي

22200142

88270296