انواع كابل دوربین مداربستهIPآی پی

كابلهای به كار رفته در دوربين هاي اي پي :

مقدمة :

بر اساس اطلاعاتی که در مقاله معرفی کابل های شبکه دوربین مداربسته اراﺋه دادیم سوالی به وجود می آید، اینکه آیا در کاربردهای نظارت تصویری و سیستم های مداربسته نیازی به این حجم کارایی بالاتر و پهنای باند بالای کابل های Cat 6a یا Cat 7a احساس می شود؟

جواب واضح است؛ خیر.

دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) نیازی به اتصالات و ارتباطات شبکه گیگابیتی ندارد و کابل های Cat 5e هم حتی بیش از نیاز و کفایت دوربین های مداربسته در ارتباط با سوﺋیچ هستند.

کابل های Cat 6a یا Cat 7a معمولا در محیط هایی بیشتر استفاده می شوند که از شرایط بدی برخوردارند. محیط هایی با تجهیزات و تاسیسات نویز دار با حجم بالایی از RF یا تداخلات بالای الکترومغناطیسی که می تواند در ارتباطات و انتقال سیگنال ها اختلال به وجود آورند. در دماهای بالا هم کارایی کابل ها و راندمان کاری آنها افت می کند به طوری که با افزایش دما به وضوح  قابل احساس است.

کابل های Cat 6a و Cat 7a با کارایی بالاتر می توانند جلوی این تداخل امواج و القای سیگنالی از یک منبع خارجی مقاومت کرده و بسیار بهتر از کابلهای Cat 5e از پس آن برآیند. بعلاوه حداکثر پهنای باند ممکن نیز در آنها افزایش می یابد، به این معنی که وقتی کارایی با هریک از عوامل بالا کاهش می یابد امکان استفاده از سطحی از کارایی در حداقل قابل قبول باز هم در کابل های Cat 6a و Cat 7a ممکن خواهد بود در حالی که کابل های Cat 5e عملا بی استفاده می شوند. این هم باید مدنظر داشته باشید که کاهش کارایی می تواند به جلوگیری از انتقال تصاویر یا ایجاد شبح و سایه در تصاویر ویدیویی منجر شود یا در بهترین حالت، کیفیت تصاویر را به شدت کاهش دهد.

نگاهی کلی به تفاوت های STP و UTP

یک تفاوت فیزیکی ساده بین دو نوع کابل UTP و STP وجود دارد که آن هم پوشش فلزی (ورق فویل) احاطه کننده زوج سیم ها تنها در STP است. محافظ یا شیلد استفاده شده را با پوشش کلی سیم ها در درون کابل اشتباه نگیرید که تنها لایه ای به دور دسته سیم ها زیر پوشش پلاستیکی کابل کشیده شده است. زمانی که تصمیم دارید زوج سیم ها را بتابانید باید پوشش اصلی را بردارید و سپس به زوج سیم ها برسید.

اختلالات الکتریکی: قاتل تصاویر ویدﺋویی

در دنیای سیستم های نظارت تصویری و تصاویر ویدﺋویی دوربین های مداربسته تحت شبکه همه چیز به NVR ها و دوربین های مداربسته بستگی دارد و باید در کابل کشی فواصل و ارتباطات آنها توجه ویژه ای داشت. زیرا تصاویر ویدﺋویی در این بین ذخیره یا منتقل می شوند و یکی منبع تولید و دیگری ذخیره کننده است و اصل مسیرهای ارتباطی که باید در کابل کشی مدنظر باشند به این بخش برمی گردد. زمانی که مشکلات در کیفیت تصاویر ویدﺋویی افزایش می یابد تعویض دوربین مداربسته یا تغییر تنظیمات در صورتی که همچنان مشکلات ادامه یابند می تواند یک کار خسته کننده تکراری و بیهوده باشد. به هر حال سخت گیری در پروسه کابل کشی می تواند بسیاری از مشکلات دیوانه کننده بعدی را برطرف نماید.

این عبارت همیشه صادق است ” توان اصلی سیستم شما توسط ضعیف ترین دستگاه در ارتباطات مشخص می شود.” و این دقیقا در شبکه های ویدﺋویی مصداق دارد که کارایی دوربین های مداربسته با کیفیت جهانی و رکوردرهای ویدﺋویی معتبر ممکن است با شبکه های بنجل و بی کیفیت و با طراحی غلط زیر سوال رود.

پردازش سيگنال نورون

مجري دوربين مدار بسته انتن مركزي

نمايندگي مركزي داهوا – هايك ويزن

22200142

88270296