اشتباهات رايج در دوربین مدار بسته

اشتباهات رایج در طراحی و خرید دوربین های مداربسته :

 

در این مطلب به رایج ترین اشتباهات طراحان و خریداران سیستم های مداربسته اشاره می کنیم.

اشتباه اول :

استفاده از دوربین اسپید دام برای اهداف امنیتی یا بدون اپراتور: دوربین های اسپیددام با هدف کاربری نظارتی کنترل شده طراحی شده اند.این بدین معناست که اولا استفاده از این دوربین در کاربری های امنیتی اصلا مفید نخواهد بود، چرا که دوربین در هر لحظه تنها یک زاویه خاص را می بیند و ممکن است در زمان وقوع حادثه یا سرقت دید دوربین بر نقطه ای به جز محل حادثه قرار گرفته باشد. از طرف دیگر دوربین های اسپیددام نیازمند اپراتوری هستند که آنها را بگرداند و به زاویه مناسب ببرد.

راه حل: در صورتی که می خواهید یک سیستم امنیتی موثر داشته باشید بهترین روش استفاده از دوربین های ثابت در تمامی ورودی ها و نقاط حساس است، به صورتیکه بتوانید در هر لحظه بتوانید وقوع حوادث را ببینید.

اشتباه دوم :

استفاده از دوربین های اسپیددام برای پوشش گسترده: استفاده از این دوربین برای پوشش یک محوطه بزرگ اشتباه است. دوربین اسپیددام گرچه می تواند در تمام 360 درجه زاویه اطراف خود بچرخد اما نمی تواند به صورت هم زمان تمام این زوایا را فیلم برداری کند.

راه حل: راه حل این اشتباه استفاده از دوربین های ثابت بیشتر برای پوشش گسترده است. در صورتی که محیط شما بسیار بزرگ است باید در تمام ورودی ها یا مناطق حساس دوربین نصب کنید و در نهایت برای پشتیبانی از یک دوربین گردان استفاده کنید.

اشتباه سوم :

استفاده از دوربین های WDR در محیط های پرنور یا کم نور: مکانیزم WDR مکانیزمی برای جلوگیری از وقوع ضد نور است. این بدان معناست که زمانی استفاده از این مکانیزم معنا پیدا می کند که اختلاف سطح نوری زیاد وجود داشته باشد. در صورتیکه محیط شما به صورت یکپارچه کم نور یا پرنور است استفاده از این دوربین ها تنها هزینه شما را افزایش می دهد.

راه حل: بیشتر دوربین های مداربسته در محیط های پرنور عملکرد بسیار خوبی دارند و نیاز به استفاده از دوربین خاصی نخواهید داشت. اما در محیط های کم نور می توانید از دوربین های Low illustration استفاده کنید.

اشتباه چهارم :

استفاده از دوربین های بولت در کاور بیرونی: دوربین های بولت عموما با بدنه ضد آب تولید می شوند و اصلی ترین دلیل استفاده از کاور بیرونی محافظت از دوربین در مقابل گرد و غبار است. از آنجا که در هنگام نصب دوربین باید شیشه جلوی کاور را نیز جدا کنید، کاور فلسفه وجود خود را از دست خواهد داد.

راه حل: در صورتیکه از کاور برای بزرگ جلوه دادن دوربین استفاده می کنید احتمالا طرز فکر شما نسبت به سیستم مداربسته کمی از واقعیت دور است. همچنین نصب دوربین داخل کاور هیچ کمکی به محافظت از آن در مقابل سرقت نخواهد کرد. بهتر است هزینه ای که بابت خرید کاور انجام داده اید را برای خرید یک دوربین بهتر و مناسب تر استفاده کنید.

اشتباه پنجم :

استفاده از دوربین های بیسیم برای کاهش هزینه ها: سیستم های مداربسته بی سیم همچنان به عنوان سیستم هایی نسبتا بی ثبات به شمار می روند. استفاده از دوربین های بیسیم گرچه هزینه کابل کشی را برای شما کاهش خواهد داد اما هزینه استفاده از دوربین بیسیم به مراتب بیشتر از دوربین های معمولی است و ثبات این سیستم ها نیز بسیار کمتر است.

راه حل: سعی کنید تا جای ممکن از سیستم های مداربسته بیسیم استفاده نکنید. شاید در آینده تکنولوژی در رابطه با این تجهیزات بالا رفته و امکان استفاده از آنها فراهم شود اما در حال حاضر استفاده از این دوربین ها توصیه نمی شود.