آموزش تعمير ( DVR ) دی وی آر

آموزش تعمير و نگهداري دستگاه ضبط دوربين مدار بسته  ( DVR ) :

آشنایی با تعمیرات دستگاه DVR :

 

باز کردن دستگاه DVR :

برای باز کردن کاور دستگاه به کمک یک عدد پیچ گوشتی پیچ های پشت و کنار دستگاه را باز می کنیم.

سرویس و نظافت دستگاه:

قبل از انجام تعمییرات و یا سرویس دوره ای دستگاه نیاز به تنظیف و سرویس گرد غبار دارد که می توان به وسیله بلوور یا دستگاه های مکش هوا گرد و غبار را از دستگاه خارج کنیم.

دستگاه DVR بسته به نوع شرکت سازنده دارای بردهای مختلف می باشد نمونه متداول شامل اجزا زیر می باشد:

  1. برد اصلی و پردازشگر اطلاعات ورودی و خروجی
  2. برد تغذیه اصلی دستگاه ( نمونه آداپتوری فاقد آن می باشد.)
  3. برد پنل و نمایش وضعیت دستگاه

پورت های ورودی و خروجی صدا و تصویر:

پورت های در پشت دستگاه و متصل به برد اصلی جهت ورودی و خروجی صدا و تصویر سیستم مدار بسته قرار گرفته اند که برای تصویر BNC و برای صدا بصورت RCA یا پورت های RS می باشد. در صورت خرابی کانکتورها ، قطع سیگنال صدا و تصویر یا نویز و پارازیت خواهیم داشت.

رم (RAM) :

هر دستگاه از یک یا چند RAM بهره می گیرد که میزان صحیح آن باعث بهبود سرعت پردازش اطلاعات می گردد و در صورت صدمه دیدگی دستگاه یا بسیار کند تر عمل می کند یا کاملا از کار می افتد.

کریستال (Cyristal) :

هر دستگاه DVR دارای چندین پردازشگر فرعی و یک پردازشگر اصلی می باشد که همه آنها جهت  انجام کارکرد نیاز به ساخت پالس جهت پردازش دارند که به کمک کریستال هایی که پایه های آنها متصل می باشد، تولید می گردنند. خرابی و عدم اتصال صحیح باعث ساخته نشدن پالس می گردد و آن سیستم کار نخواهد کرد. ابتدا اتصال لحیم کریستال چک شود سپس آن را تعویض نمایید.

باتری بک آپ سیستم:

باتری بک آپ دستگاه باعث تامین ولتاژ داﺋمی برای نگه داشتن اطلاعات ساعت، تاریخ و تنظیمات user می گردد. معمولا از نوع 2032CR است. تست ولتاژ باتری بک آپ که 3V می باشد در صورت ضعیف بودن تعویض گردد. مدار نگه دارنده ساعت و تاریخ که به صورت داﺋم در حال کار می باشد حتی زمان خاموشی دستگاه به کمک باتری بک آپ اطلاعات تاریخ و زمان را به میکرو اصلی دستگاه می دهد.

تراشه مبدل اطلاعات آنالوگ به دیجیتال A/D صدا و تصویر:

اطلاعات آنالوگ صدا و تصویر جهت پردازش نیاز به تبدیل به سیگنال دیجیتال دارد که توسط تراشه های مخصوص مبدل آنالوگ به دیجیتال صورت می گیرد که متناسب با سرعت تبدیل و تعداد کانال ها و شکل پکیج متفاوت می باشند. جهت تست و بررسی آنها تغذیه 5v و مسیر ورودی و خروجی آنها چک شود در صورت صدمه دیدن تراشه صدا و تصویر دستگاه قطع می گردد.

پنل جلوی دستگاه و میکرو سوﺋیچ ها:

پنل جلوی دستگاه دارای صفحه میکرو سوﺋیچ و LED نشانگر حالت دستگاه می باشد و سنسور گیرنده ریموت کنترل DVR قرار دارد که به وسیله فلت کابل به برد اصلی متصل گردیده است. عیب یابی این قسمت شامل تست LED ها و میکرو سوﺋیچ ها می باشد.

پردازش سيگنال نورون

مجري  دوربين مدار بسته – آنتن مركزي

22200142

88270296