آموزش نصب انتن مركزي

 آنتن مركزی 22200142-88270296

 آموزش نصب انتن مركزی ماهواره (دیش مركزی)

مقدمه :

سيستم انتن مركزي ( MATV )شامل 3 بخش عمده :  آنتن (گیرنده سیگنال)، آمپلی فایر (تقویت کننده سیگنال) و  انشعاب دهنده ها (اسپيلاتور) است كه در زير به شرح تك تك انها ميپردازيم :

،

 آنتن (گیرنده سیگنال) ANTEN

در ایران سیگنالهای آنالوگ و دیجیتال بر روی دو باند UHF و VHF ارسال می شوند . در تهران و شهرهاي بزرگ سیگنالهای آنالوگ و دیجیتال بر روی باند UHF ارسال می شوند از این رو استفاده از یک آنتن UHF نیاز ما برای راه اندازی یک سیستم آنتن مرکزی را برطرف می کند اما در شهر های كوچك و مرزي سیگنالهای آنالوگ بر روی دو باند UHF و VHF و سیگنالهای دیجیتال بر روی باند UHF ارسال میگردد و برای راه اندازی یک سیستم آنتن مرکزی تمام بانددر این شهرها باید از یک آنتن مستقل برای باند UHF و یک آنتن مستقل برای باند VHF استفاده شود (استفاده از یک دکل مشترک برای نصب آنتن ها ایرادی ندارد به شرطي كه فاطله بين 2 انتن رعايت شود).

نکته مهم : با توجه به اینکه ایستگاههای ارسال کننده امواج UHF و VHF در یک مکان قرار ندارند استفاده از آنتن های به اصطلاح دو قلو صحیح نمیباشد و برای راه اندازی یک سیستم آنتن مرکزی استاندارد باید از آنتن های مستقل استفاده نمود تا این امکان وجود داشته باشد هر آنتن را در جهت مناسب ( رو به ایستگاه فرستنده) تنظیم نمود. طبق اطلاعيه سازمان صدا و سیما ايران تمام فرستنده های آنالوگ در شهرهای بزرگ خاموش می شوند و دریافت سیگنالهای تلویزیونی فقط بر روی باند UHF و به صورت دیجیتال و با استفاده از گيرنده های دیجیتال امکانپذیر می باشد. لذا در شهرهای بزرگ برای راه اندازی یک سیستم آنتن مرکزی استفاده از یک آنتن UHF کافی است.

 

 آمپلی فایر (تقویت کننده سیگنال) AMP

سیگنالهای دریافتی از آنتن به آمپلی فایر منتقل می شود تا تقویت شوند .حدالامكان آمپلی فایر باید در نزدیکترین فاصله از آنتن و در فضای پوشیده و دور از نفوذ آب نصب شود(مثلن اتاق اسانسور يا راه پله خرپشته). آمپلی فایرها دارای قدرتهای مختلف میباشند که با  بهره (Gain) و درجه خروجی (Output Level) مشخص میشوند. انتخاب آمپلی فایر با قدرت مناسب به تعداد انشعابها و طول کابلها بستگی دارد هر چه تعداد انشعابها و طول کابلها بیشتر باشد باید از آمپلی فایری amp با قدرت بیشتر استفاده شود كه طراحي ان بستگي به تعداد پريز و واحدها دارد.

 

انشعاب دهنده ها (پخش کننده سیگنال) SPLITOR

انشعاب دهنده ها در یک سیستم آنتن مرکزی به صورت تقسیم کننده (اسپلیتر) وجود دارند که توصیه می شود از انشعاب دهنده های با كيفيت تا حد امکان استفاده شود زیرا استفاده از این انشعاب دهنده ها نیاز به محاسبات پیچیده و دقیقی دارد لذا در صورت استفاده از اجناس بي كيفيت، تقسیم سیگنال به صورت مساوی بین تمام بخش ها به خوبی انجام نمی گیرد.

شركت نورون (پردازش سيگنال نورون)

داراي مجوز از وزارت صنعت و معدن

دوربين مدار بسته انتن مركزي (مشاوره اجرا پشتيباني)

22200142

88270296